ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

ISO 50001 belgesi, firmalar için yararlı olmasının yanında artık gereklilik hâline gelmiştir. Bu standart, 15 Haziran 2011 yılındaki mevzuatla birlikte yayınlanmış, 2018 yılında güncellenmiştir. Firmaların enerji tüketimlerini kontrol altında tutmaya yarayan bu belge ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dünyanın kabul ettiği standartların ülkemizce de yarar sağladığını görüyoruz. Enerji tüketiminin fazla olduğu evrende bir kontrol mekanizması gerekiyordu ve bu mekanizma ISO 50001 belgesi olarak karşımıza çıktı. Maddi geri dönüşü gözle görülür belli olan bu belge ile firma itibarı, firma imajı, enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Enerji tüketimlerini azaltmanın yanı sıra karbon ayak izini de küçültmeye yarayan ISO 50001 enerji yönetim sistemi belgesi, doğal çevrenin korunmasına da büyük ölçüde katkıda bulunur. Bu belge ile ilgili daha detaylı bilgileri yazımızda sizler için paylaşacağız. Sizin de firmanız için ISO 50001 belgesi alma fikrini değerlendirebileceğini, iletişim destek bölümünden bize ulaşabileceğinizi unutmayın. Şimdi bu enerji belgesini kimler alabilir, yararları nelerdir, birlikte inceleyelim:

ISO 50001 Belgesini Kimler Alabilir?

Öncelikle bu belgeyi kimler alır, onu biraz konuşalım. ISO 50001 belgesi, imalat ve özel hizmet sektöründe yer alan firmalarla kamu kuruluşları ve orta-küçük ölçekli tüm firmaların yararlanabildiği bir belgedir.

Neden ISO 50001 Belgesi Alınmalıdır?

Firmaların enerji tüketimlerini kontrol altında tutmayı hedefleyen bu belge ile birlikte kuruluşların enerji tüketimleri büyük ölçüde azalırken enerji maliyetler, sera gaz emisyonları da eş zamanlı azalmış olur. Çevre etkilerini göz önünde bulunduracak olursak onlara da büyük ölçüde katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca şu da bilinmelidir ki enerji bakanlığının verimlilik artıran proje desteğinden yararlanabilmek için de bu belgenin alınması oldukça önemlidir. ISO 50001 belgesi bulunduran firmalar, VAP kredisini kolaylıkla alabilmektedir.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sisteminin Yararları

ISO 50001 belgesinin bir firmaya sağladığı tüm faydaları sizlere madde madde açıklayacağız. Böylece hem doğrudan hem de dolaylı yoldan olan tüm yararlarını tek bir paragrafta anlatmış olacağız:

 • Enerji maliyetlerini en aza indirger.
 • Daha az gaz emisyonu sağlar.
 • Karbon ayak izi daha az sağlanır.
 • Bilinçli karar alma süreci oluşturur.
 • Gelecekteki enerji kullanımı daha iyi planlar.
 • Çalışanların enerji farkındalığını oluşturur.
 • İthal yakıtların bağımlılığını azaltır, arz güvenliğini artırır.
 • İyileştirilmiş kurumsal imaj özelliği yaratır.
 • İyileştirilen işletme verimi ve bakım uygulaması sağlar.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Süreci

Bir kuruluşun enerji performansını iyileştirme ve sağlanan bu iyileştirmeleri devam etirebilmek için oluşturulan belge, ISO 50001 enerji yönetimi belgesidir.

Firmaların belge alma durumu, sürekli olarak planlama yapma, uygulama, kontrol etme, önlem alma şeklinde ilerlemektedir. ISO 50001 belgesinin standardı, 6 ana başlıkla maddeleşmiştir. Bu maddeler aşağıdaki gibidir:

 1. Yönetim sorumluluğu
 2. Enerji politikası
 3. Enerji planlaması
 4. Uygulama ve işletim
 5. Kontrol etme
 6. Yönetimin gönden geçirilmesi

Bu maddeler ışığında öncelikle yönetimin sorumlu olduğu süreçte üst yönetim ve yönetim temsilcisinin planlamaları önem kazanır. Sonrasında enerji planlaması yapılır. Enerji planlaması sırasında yasal şartlar, mevzuat, enerjiler gözden geçirilir. Enerji referans çizgisi, performans göstergesi, eylem planları uygulanır. Uygulama ve işletim maddesinde ise yeterlilik, eğitim ve farkındalık stratejilerini iyi değerlendirmek gerekir. İletişim ve dokümantasyon işlemlerinden sonra işletimin kontrolü sağlanır ve tasarım aşamaları tamamlanır. Enerji hizmetlerinde ürünlerin enerjisinin tedariki elde edildikten sonra kontrol aşamasına geçilir.

Kontrol aşamasında izleme, ölçme ve analiz yapılır. Sonrasında yasal ve diğer mevzuatlar tamamlanıp ürünlerin iç tetkikleri yapılır. Sonrasında kayıt kontrolleri ile yönetimin gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulur. Yönetimin gözden geçirilmesinin ardından ISO 50001 belgesinin tüm süreç çalışmaları tamamlanmış olur.

Özdeha Danışmanlık olarak tüm danışanlarımızın A’dan Z’ye tüm süreçlerini birlikte yürütmekten keyif alıyoruz. Ve bu belge gibi bir belgenin varlığını sizlere anlatmaktan, sürecin devamında sizlerle olmaktan, çevreye sağladığımız olumlu etkiden dolayı oldukça mutluyuz.

ISO 50001 belgesiyle enerji uzmanları tarafından belirlenen standartları mevzuatlar çerçevesinde yerine getiren kurallar zincirinin bir parçası olmaya herkes davetlidir. Çünkü yaşadığımız evrene bakmakla, onu korumakla yükümlü olan bizleriz. Sizlerin de bu konuda elçisiyiz.

Enerjinizin bol olduğu, doğa dostu bir evrende yaşamanın keyfine varmanız dileğiyle. Özdeha Danışmanlık ailesi olarak firmanızın tüm belgelendirme çalışmalarında birlikte yürüyebileceğimizi aklınızdan çıkarmayın.

  Konuşma Başlat
  Belgelendirme Destek
  Merhaba,
  Belgeniz için hemen yardımcı olabilirim.