ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

Müşterileri nezdinde farklılık yaratmak isteyen, müşterilerinin görüş ve düşüncelerine önem veren ve bu görüşleri mümkün olduğunca sürekli gelişme amacıyla kullanan kuruluşlar için bu özelliklerini gösterebilmek ve ispatlamak amacıyla oluşturulmuş bir standarttır.

Müşteri şikayetleri ISO 10002 standardına göre birer iyileştirme fırsatı olarak görülmeli, müşteri sadakatini ve sadık müşteri sayısını artırmak için ISO 10002 standardının çok önemli bir araç olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Müşteri Memnuniyetinin Önemi

Yapılan araştırmalara göre memnun 1 müşteri, memnuniyetini ortalama 5 kişi ile paylaşırken; memnun olmayan 1 müşteri ise memnuniyetsizliğini ortalama 9 kişiye aktarmakta ve olumsuz bir tanıtım yapmaktadır. Memnun olmayan müşterilerin %98’i memnuniyetsizliklerini hiçbir şekilde iletmez iken sessiz bir şekilde alternatif tedarikçi arayışına girmektedir. Rekabet şartlarının bu derece yoğun olduğu günümüzde hiç birimiz bir müşterimizi dahi kaybetme lüksüne sahip değiliz.

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi’nin Faydaları Nelerdir? 

 • Müşteriden gelen şikayetler hususunda iş görenlerin bilinçlendirir ve dikkatlerini geliştirir
 • Şikayetlerin tekrar etmesini engeller, çözümü konusunda seçenekler sunar
 • Geri bildirimlere bağlı olarak izlenecek yolu gösterir
 • Müşteriye önemsendiği mesajını verir
 • Müşteri memnuniyetini temin eder
 • Müşteri sadakati maliyetini azaltır
 • Firmanın itibarını arttırır

ISO 10002 Standardını Kimler Kullanabilir/Uygulayabilir?

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Standardı, müşterilerini memnun etmeyi ve onlara beklentilerinin ötesinde hizmet vermeyi isteyen, özel kuruluş, kamu kuruluşu ya da gönüllülük esasına dayalı sektörlerde her tür ve boyuttan işletmenin uygulayabileceği bir standarttır.

 

  Konuşma Başlat
  Belgelendirme Destek
  Merhaba,
  Belgeniz için hemen yardımcı olabilirim.